5 sie 2015

Początki z tureckim, czyli poznajmy alfabet

Początki z językiem.
 
Jak to z każdym językiem obcym, początki bywają różne. Ja swoją przygodę z językiem tureckim zaczęłam kiedy po studiach wyjechałam po raz pierwszy do Turcji, najpierw wolontariat, potem praca. I tak moja przygoda z językiem trwa do dziś, z różnymi przerwami. Wiadomo,  każdy język obcy trzeba przypominać, bo jak przestaniemy to po prostu, w końcu zapomnimy tego czego już się nauczyliśmy i co osiągnęliśmy. To już kolejne moje podejście by stworzyć taką pomoc w nauce, a jednocześnie uporządkować informacje. Dla mnie osobiście to też powtarzanie tego co już umiem, aby ciągle się utrwalało i nigdzie się nie ulotniło :).

Turecki nie jest językiem na tyle popularnym w Polsce, by był w każdej szkole języków obcych. Głównie języka możemy uczyć się wybierając na studia o kierunku Turkologia. Jednak, jak ktoś jest już po studiach, a chciałby nauczyć się mniej popularnego języka, musi niestety dobrze przeszukać internet w poszukiwaniu kursu.

Każdy kto stawiał pierwsze kroki w nauce tego języka, pewnie napotkał jakieś trudności. Dla mnie osobiście wymowa, czy czytanie to najłatwiejsze co jest w tym języku ( zdarza się, że coś źle wypowiem, ale gdy ktoś mnie poprawi staram się zapamiętywać ). Z kolei najgorsza dla mnie to gramatyka i tzw. sufiksy, czyli odpowiednie końcówki które dodajemy do końca wyrazu, aby utworzyły odpowiednie znaczenie. Nigdy nie uczyłam się jęz. niemieckiego, ale ponoć właśnie w niemieckim jest podobnie, także jak ktoś umie niemiecki, pewnie turecka gramatyka nie sprawi mu tak wielkiego problemu. 

Budowanie zdań  w języku tureckim jest odwrotna niż w polskim, czy chociażby angielskim, jest to tak zwany szyk końcowy: podmiot-dopełnienie-orzeczenie.

Alfabet:
 Tab.1
Litera
Nazwa litery
Wymowa
A a
a
a
B b
be
b
C c
ce
Ç ç
çe
cz
D d
de
d
E e
e
e
F f
fe
f
G g
ge
g
Ğ ğ
yumuşak ge
*
H h
he
h
I ı
ı
y
İ i
i
i **
J j
je
ż
K k
ke
k
L l
le
l
M m
me
m
N n
ne
n
O o
o
o
Ö ö
ö
jak niemieckie „ö” lub jak franc. „eu”
P p
pe
p
R r
re
r
S s
se
s
Ş ş
şe
sz
T t
te
t
U u
u
u
Ü ü
ü
jak niemieckie „ü” lub franc. „u”
V v
ve
w
Y y
ye
j
Z z
ze
z
 
* yumuşak ge w jęz. tureckim nazywane jest „miękkim ge”. Wymowa uzależniona jest od tego w otoczeniu jakich samogłosek się znajduje. ( patrz tab. 2 )
** Zwróćcie uwagę, że w dużej literze „i” stawiamy również kropkę

 Tab.2


Ğ:
Samogłoski:
wymawiamy jak „j” po:
e, i, ö, ü
Nie wymawiamy po*
a, ı, o, u
* wtedy samogłoskę przeciągamy, np. bağçe wymawiamy ba’cze ( wydłużamy samogłoskę „a” )


3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba każdy język obcy zaczyna się od nauki alfabetu i tak samo jest również z tureckim. Ja jeszcze do nauki używam meriałów od https://www.jezykiobce.pl/s/47/turecki-nauka gdyż dla mnie są bardzo przydatne.

    OdpowiedzUsuń